خانه / مباحث متفرقه / شعرای یمانی در قرآن

شعرای یمانی در قرآن

در این پست از سایت من مهدی هستم، به موضوع شعرای یمانی در قرآن می پردازیم، منظور از شعرای یمانی چییست و شعرای یمانی کیست ؟ آیا منظور همان ستاره ی شباهنگ است ؟

ستاره ی شعرای یمانی چییست ؟

شعرای یمانی ستاره ای در صورت فلکی کلب اکبر یا سگ بزرگ است. این ستاره درخشانترین ستاره در آسمان است و رنگ سفید خالص دارد.

شعرای یمانی ۲۶ بار درخشانتر از خورشید است. فاصله شعرای یمانی از زمین ۵/۸ سال نوری است. شعرای یمانی یک ستارۀ دوتایی می باشد.

همتای این ستاره، شباهنگ B یک کوتوله سفید است. شعرای یمانی همچنین می تواند ستارۀ سگ نیز خوانده شود.

سیروس یک کلمه یونانی به معنی خیلی داغ است.

این ستاره عجیب که به خاطر درخشندگی فوق العاده‏اش پادشاه ستارگان نامیده می‏شود، دارای شگفتی‌هایی است که به بعضی از آنها اشاره می‏شود :

( با توجه به اینکه در آن روز این حقایق درباره ستاره شعری ناشناخته بوده، تکیه قرآن روی این موضوع پر معنی است )

ستاره ی شعرای یمانیشعرای یمانی در قرآن

الف) طبق تحقیقاتی که در رصدخانه‏های معروف دنیا به عمل آمده حرارت عظیمی که در سطح شعری حکم فرماست تا ۱۲۰ هزار درجه سانتیگراد برآورد شده، در حالی که حرارت سطح کره خورشید ما را فقط ۶۵۰۰ درجه می‏دانند و این تفاوت عظیم گرمای ستاره شعری را نسبت به خورشید نشان می‏دهد.

ب) جرم مخصوص این ستاره در حدود ۵۰ هزار مرتبه از آب سنگین‏تر است یعنی وزن یک لیتر آب در آنجا معادل ۵۰ تن در کره زمین خواهد بود!

حال آنکه در میان سیارات منظومه شمسی ما عطارد که از همه سنگین تر است جرم مخصوصش ۶ برابر آب بیشتر نیست.

با این توصیف باید دید که این ستاره شگفت ‏انگیز از چه عنصری تشکیل یافته که این همه فشرده است؟

ج) ستاره شعری که در قرن ما در فصل زمستان ظاهر می‏شود، در عصر منجمین قدیم مصر ظهور این کوکب با آغاز تابستان مقارن بوده، کره بسیار عظیمی است که حجم آن ۲۰ برابر کره آفتاب است، و فاصله آن از ما، نسبت به فاصله خورشید از زمین فوق العاده زیاد است، به طوری که این فاصله را یک میلیون برابر فاصله آفتاب برآورد کرده‏اند!

می‏دانیم سرعت سیر نور در ثانیه ۳۰۰ هزار کیلومتر است، و نور آفتاب ظرف ۸ دقیقه و ۱۳ ثانیه به ما می‏رسد، در حالی که فاصله آن از ماه ۱۵ میلیون کیلومتر است،

اما اگر تعجب نکنید نخستین شعاع کره شعری پس از حدود ۱۰ سال به ما می‏رسد! حال محاسبه کنید که فاصله‏اش چه اندازه است؟

د) شعرای یمانی ستاره‏ای همراه دارد که از ستارگان مرموز آسمان است، اولین بار دانشمندی به نام بسل به وجود آن پی برد و این در سال ۱۸۴۴ میلادی بود،

اما در سال ۱۸۶۲ با تلسکوپ مشاهده شده، دوره گردش ستاره همراه به دور ستاره اصلی ۵۰ سال است!

اینها همه نشان می‏دهد که تعبیرات قرآن تا چه اندازه پر معنی است، و در کوچکترین تعبیراتش حقایقی نهفته شده که اگر در روز نزولش کاملا مشخص نبوده با گذشت زمان روشن شده است.

آيه شعراء بیانگر چه موضوعی است ؟

آيه و انه هو ربّ الشعري به دنبالة آياتي ذكر شده كه بيانگر حاكميت حق تعالي در دنيا و آخرت است و بيان مي كند كه نه تنها حساب و محاكمه و ثواب و كيفر آخرت به دست قدرت او است كه سلسله اسباب و علل جهان نير به ذات پاك او منتهي مي گردد و تدبيرات جهان از او نشأت مي گيرد.

و انّ الي ربك المنتهي سپس براي روشن ساختن حاكميت مطلق و توحيد افعالي و توحيد در ربوبيت و منتهي شدن همة امور به ذات پاك او مصاديقي بارز و برجسته بيان مي كند و مي فرمايد:

منشأ همة حوادث گوناگون شاد كننده و حزن آور است. خداوند است كه مي خنداند و مي گرياند، مي ميراند و زنده مي كند. تداوم و بقاي نسل ها از طريق آفرينش زوجين نيز به تدبير او است.

ايجاد جهاني ديگر براي تحقق عدالت بر عهدة او استو او است بي نياز و بي نياز كننده و تأمين كنندة نيازهاي فعلي و آينده،‌ و او است پروردگار ستاره شعري

 

شعرای یمانی در قرآنشعرای یمانی در قرآن

 

چرا ميان همة ستاره ها اين ستاره ؟

اين كار به دو دليل مي تواند باشد که دوستمون هم در پست قبلی اشاره کردند:

اوّل – گروهي از عرب ، مانند قبيله خزاعه ، ستاره نامبرده را مي پرستيدند و آن را تقديس مي كردند و مبداء آثارش در روي زمين مي دانستند.

مشهور این است که این ستاره ، از ستارگان پر نور آسمان است که در تابستان در آخرهای شب طلوع می کند و معبود بعضی از مشرکان قریش بوده و به همین جهت خداوند خود را به عنوان رب الشعری خوانده تا آنان را به خدا و رب حقیقی سوق دهد.

ظاهرا اولین کسی که سیره قریش در عبادت بت ها را رها کرد و ستاره پرست شد و این ستاره را پرستید، ابن ابی کبشه بود .

از اين روي قرآن مجيد براي آگاه كردن اين گروه به اين كه ستاره مذكور با همه نيرو و درخشندگي اش بسان موجودات ديگر ، آفريده خداست ، مي فرمايد « خداوند است كه پروردگار ستاره شعري است » يعني اين گروه آفريده را آفريدگار پنداشته و به جاي پرستش آفريدگار دانا و تواناي جهان ، يكي از آفريدگان او را مي پرستيدند . ( مجمع البيان ، ج ۵ ، ص ۱۸۳ )

دوّم – ستاره شعري يكي از ستارگان درخشان آسمان است كه ستاره شناسان آن را « آلفا » يا پادشاه ستارگان مي گويند . اين ستاره داراي ويژگيهايي شگفت است كه در مباحث قبلی اشاره شد .

شعرای یمانی کیست ؟

در اسطوره‌های ایرانی و زرتشتی، ستاره شباهنگ، ستاره روزآهنگ، تیشتر یا تیر (با سیاره تیر یا عطارد اشتباه نشود) نامیده می‌شود، و نماد تیشتر، ایزد و ستاره باران و باروری خاک شناخته می‌شود.

تیشتر ایزدی نیرومند است که به صورت مردی شکوهمند بر گردونهٔ خود آشکار می‌شود که هزار تیر و هزار کمان زرّین و هزار نیزه و هزار خنجر و هزار گرز فلزین دارد و زمانی به شکل گاوی بزرگ درمی‌آید و گاهی، به شکل اسبی سفید با سم‌های بلند، و بر اپوش، دیو خشکی می‌تازد.

ستاره نماد اپوش‌دیو، قلب عقرب است که درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی کژدم است.

همچنین در فرهنگ عرب پیش از اسلام این ستاره مورد ستایش بوده است، در قرآن در آیه ۴۹ سوره نجم این باور را تخطئه کرده است :

« و اوست (خداوند یکتا) پروردگار ستاره شعری (شباهنگ) » که اشاره به این است که باید آفریننده ستاره را پرستید نه ستاره را .

شباهنگ، تیشتر پهلوی یا روزآهنگ ایزدی است که یشت هشتم اوستا از آنِ او است. بنابراین یشت، تیشتر ستاره‌ای است سپید، درخشنده و دورپیدا .او سرشت آب دارد، توانا است و نژادش از آپم نپات است.

او سرور همه‌ی ستاره‌ها است. در شایسته‌ی ستایش و نیایش بودن همسنگ هرمزد آفریده شده است . اگر چنین نمی‌بود، پری خشکسالی همه‌جا را از میان می‌برد. اگر او را بستایند، دشمن و گردونه‌ها و درفش‌های ایشان به سرزمین ‌های آریایی وارد نخواهد شد و بیماری‌ها وارد نخواهند شد.

نام های دیگر شعرای یمانی

این ستاره در پارسی با نام‌های کاروان‌کش ، وَراهَنگ ، روزآهنگ، شب‌کش ، شباهنگ ، خُنُک ، تیر و تیشتَر نیز نامیده می‌شود. زبان های اروپایی نیز ستاره سیروس (به انگلیسی: Sirius) خوانده می‌شود، ستاره آلفای صورت فلکی سگ بزرگ، کلب اکبر است .

منابع :

  • pasokhgoo.ir
  • askdin.com
  • wikipedia.org
  • noojum.com
[تعداد: 3    میانگین: 4/5]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *